شنبه ٠٤ خرداد ١٣٩٨ فارسي|English
 
ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
تهران - ميدان آزادي
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

همایش روز زن

برگزاری همایش منزلت و حقوق زن از دیدگاه اسلام و پیامبر اکرم حضرت محمد (ص) و نمایشگاه صنایع دستی در مسجد مرکزی ابوجا

    به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در نیجریه به مناسبت ولادت حضرت زهرا (س) و روز زن همایش " منزلت و حقوق زن از دیدگاه اسلام و پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) " و نمایشگاه آثار هنری در مسجد مرکزی ابوجا برگزار شد.

 در این همایش که به مناسبت روز ولادت بی بی دوعالم ریحانه رسول الله حضرت فاطمه زهرا (س) و روز زن برگزار شد ابتدا جناب آقای رحیمی زارچی سفیر محترم کشورمان در نیجریه طی سخنانی اظهار داشتند: ما امروز اینجا جمع شده ایم تا مقام والای زن را گرامی بداریم. زن در تاریخ ادیان الهی نمونه های بارز و روشنی را ارائه کرده است. در داستان های قرآنی  از زنان برجسته ای چون مادر حضرت موسی ، آسیه همسر فرعون و مادر حضرت عیسی حضرت مریم (س) معرفی شده  و به عنوان الگوی زنان مومن معرفی گردیده اند ، و این جایگاه رفیع زنان در ادیان الهی و از جمله اسلام می باشد.

  در تاریخ اسلام تنها دختر ایشان فاطمه زهرا (س) به عنوان نمونه بارز زنان مومن و برجسته معرفی شده است و به مناسبت سالروز ولادت ایشان جشن های زیادی در تمامی کشورهای اسلامی و سایر کشورها برگزار شده است. پیامبر اسلام حضرت فاطمه (س) را پاره تن و خانم زنان عالم و زنان بهشتی معرفی کردند و فرمودند هر که ایشان را احترام کند مرا احترام کرده و هر که او را بیازارد مرا آزرده است.

ایشان در ادامه با اشاره به مراسم بزرگداشت روز ولادت ایشان در کشورمان افزودند: امام خمینی (ره) که هم زمان سالروز تولدشان در همین روز می باشد روز ولادت حضرت فاطمه (س) را برای بزرگداشت مقام زن روز زن نام نهادند.

سفیر کشورمان با اشاره به ارتقاء منزلت و مقان زن پس از پیروزی انقلاب در جمهوری اسلامی ایران افزودند: زنان ایرانی با حفظ حجاب و عفاف خود را به درجات بالای علمی و اجتماعی چون معاونت رئیس جمهور، وزیر و سایر موقعیت های برجسته اجتماعی و اقصادی رسانده اند . زنان ایرانی گوی سبقت را در بسیاری از زمینه ها از جمله در علم و دانش از مردان ربوده اند به طوری که تعداد دانشجویان خانم در بسیاری از رشته ها از آقایان بیشتر است. آنها همچنین در زمینه های هنر ، ورزش و سایر فعالیت های اجتماعی بسیار فعال و می توان اذعان داشت بانوان در سایر جوامع اسلامی از جمله کشور نیجریه در موقعیت های رفیع اجتماعی قرار گرفته اند.

ایشان در پایان ضمن آرزوی موفقیت برای زنان جوامع اسلامی از رایزنی سفارت فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در برگزاری این همایش همچنان فعالیت های فرهنگی در دو هفته گذشته از جمله برگزاری نمایشگاه وکارگاه آموزشی نقاشیخط و فرش ایرانی در شهرهای مختلف نیجریه همچنین مسئولان مسجد مرکزی ابوجا تشکر کردند.

  در ادامه  نشست عظیمی نصراباد رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در نیجریه طی سخنانی با تجلیل از مقام زنان و مادران و بزرگداشت سالروز ولادت ام ابیها حضرت فاطمه (س) اظهار داشت: سخن گفتن از مقام بانوی اول عالم کار چندان آسانی نیست و از آنجا که امروز بزرگداشت مقام مادر نیز می باشد می خواهم با استفاده از احادیث خصوصا احادیث نبوی قدری پیرامون مقام مادر صحبت کنم.

وی با اشاره به حدیث نبوی که می فرماید : " الجنة تحت اقدام الامهات، بهشت زیر پای مادران است " اظهار داشت : از این حدیث و سایر احادیث وارده ما به  مقام والا و بی بدیل مادر در فرهنگ اسلامی پی می بریم چرا که در تفسیر این حدیث گفته شده است که فرزندان بدون رضایت والدین بخصوص مادر

امکان حضور در بهشت را نخواهند یافت و نفرمود بهشت در دست مادران است که فرزندان بدانند باید در بزرگداشت مقام مادر بوسه بر قدم های وی بزنند.

عظیمی نصرآباد با اشاره به شخصیت بی نظیر دخت رسول اسلام (ص) افزود : ایشان بهترین فرزند برای پدر ، بهترین همسر برای شوهر ، بهترین مادر برای فرزندان و صد البته بهترین بنده خدا بودند و بر ماست که ایشان را الگوی زندگی و رفتار خود قرار دهیم تا رستگار شویم.

  در ادامه همایش استاد محمد مهدی از اساتید برجسته دانشگاههای نیجریه  مقام و منزلت زن از دیدگاه ادیان الهی از جمله اسلام را مورد بحث و بررسی قرار داده و شرایط فعلی و معضلات زنان را در جوامع بشری از جمله جوامع اسلامی خاصه نیجریه مورد بحث و بررسی دقیق و موشکافانه قرار داد واز مقام زنان برجسته تاریخ اسلام از جمله حضرت زهرا (س) تجلیل کرد. ایشان

با مقایسه مقام زن در اسلام و غرب اذعان داشت غرب زن را به عنوان یک کالا ویک موضوع برای کسب درآمد می داند در حالیکه اسلام مقام والایی برای زن قائل شده است.

   سخنران بعدی همایش خانم سوفیا یحیی از فعالان اجتماعی و مدرس دانشگاه و مدارس نیجریه بود که در خصوص مقام رفیع زن در اسلام و مقایسه آن با دور جاهلیت و شخصیت برجسته فاطمه زهرا (س) همچنین مسئولیت فرزندان در قبال مادران خود توضیحاتی ارائه داد .

پس از اتمام برنامه سخنرانان همایش تعدادی از شرکت کنندگان دیدگاههای خود را در خصوص موضوع همایش بیان نموده و سوالاتی را نیز مطرح کردند که استاد محمد محمود به آنها پاسخ دادند.

در پایان همایش از هنرمند اعزامی نقاشیخط آقای راضی  به دلیل حضور در این مراسم و ارائه آثار زیبای خود تقدیر به عمل آمد همچنین به مناسبت روز زن از چند تن از بانوان فعال در عرصه های علمی ، فرهنگی و هنری از جمهوری اسلامی ایران و نیجریه توسط سفیر محترم کشورمان با اهدای هدایایی تقدیر به عمل آمد. لازم به ذکر است در حاشیه این همایش توسط رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی نمایشگاه صنایع دستی و نقاشی خط برگزار گردید و هم زمان استاد راضی به  اجرای این هنر اصیل و زیبای اسلامی ایرانی پرداخت  که مورد استقبال شایان توجه علاقه مندان قرار گرفت.

 

 

 

 

 


٠٢:٥٠ - 1396/12/27    /    شماره : ٧٠١٢٩٢    /    تعداد نمایش : ١٩٥خروج
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
بعثه مقام معظم رهبری

ایرانیان خارج از کشور

فراخوان  دومین جشنواره قصه گویی رضوی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 158541
Visitorsofday : 1
Visitorsofpage : 294209
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 1.7500

تصاوير ايران|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت